Česko bude dál trápit sucho, tvrdí ministr Brabec. Na nádrže pro dešťovou vodu připravuje dotace jako u kotlů

| Posted by | Categories: Články
  • Ministr životního prostředí Richard Brabec tvrdí, že Česko je stále ohroženo suchem, a tudíž je třeba lépe s vodou hospodařit.
  • Brabec v nejbližších měsících představí program dotací na budování nádrží s dešťovou vodou.
  • Na opatření chce vyčlenit stovky milionů korun ročně a podpořit budování nádrží nejprve asi z padesáti procent.

I přes občasný déšť je Česko stále ohrožené suchem a je třeba s vodou dobře hospodařit, varuje ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Kromě dotací, jež z evropských peněz proudí na budování rybníčků nebo remízků, které udrží vodu v krajině, bude stát brzy přispívat i domácnostem na budování retenčních nádrží nebo obcím na hloubení a úpravu studen.

„Chceme motivovat lidi, aby lépe hospodařili se srážkovou vodou, protože jinou nemáme a mít nebudeme. V nejbližších měsících chceme představit konkrétní dotační program na podporu budování nádrží na srážkovou vodu,“ říká ministr.

A zdůrazňuje, že nechce, aby šlo jen o „pocukrování“ Česka několika málo podpořenými případy, ale aby se nádrže na dešťovou vodu u domácností rozšířily ve velkém. Hlavně v suchých oblastech, jako je jižní Morava, Poohří nebo Polabí.

„V první fázi by mělo jít o podporu retenčních nádrží například na zalévání zahrad. To se bavíme o levnějších opatřeních, kolem dvaceti tisíc korun. Další krok by měla být podpora systémů na využívání takzvané šedé, splaškové vody, v domácnostech. Tam už se bavíme o sto padesáti tisících korun,“ vysvětluje postup Brabec.

Na opatření chce vyčlenit stovky milionů korun ročně a podpořit budování nádrží nejprve asi z padesáti procent. Podle Brabce podobně začínaly úspěšné kotlíkové dotace, které umožňují desítkám tisíc lidí vyměnit zastaralé kotle.

V červenci ministerstvo vypíše výzvu pro obce, které dnes mají problém s tím, že jim vysychají studny a lidé musí být v teplých a suchých měsících zásobováni cisternami. „Vypisujeme výzvu, kam dáme z národních zdrojů 300 milionů, s cílem najít nové zdroje pitné vody nebo prohloubit stávající vrty,“ uvádí ministr s tím, že z národních zdrojů by mohlo na opatření ročně proudit až k miliardě korun.

Zdroj: ihned.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.